Види зарядних станцій для електромобілів: порівняння та особливості

 
Електромобілі стрімко набирають популярності у всьому світі. І Україна не є винятком. Це зумовлено багатьма факторами, серед яких екологічна свідомість, економічна вигода, зручність використання та технологічний прогрес. Електромобілі стають не просто альтернативою традиційним авто, а ще й символом інновацій та сталого розвитку.

Виробники електрокарів сьогодні активно розширюють модельний ряд. Пропонуються потужніші батареї, збільшений запас ходу, вдосконалюється зарядка для електромобіля. Разом із цим зростає і потреба у розвиненій інфраструктурі. А зарядні станції для електромобілів стають все більш популярними серед власників. Домашня зарядка — це справжня необхідність для власника електромобіля. Адже за сучасного рівня розвитку міської інфраструктури електрозаправки значно поступаються своїм бензиновим, дизельним та газовим аналогам.

Критично важливим є розуміння того, які існують види зарядок для електромобілів. Це напряму впливає на швидкість, зручність використання та витрати електроенергії. Різні типи зарядок електромобілів дозволяють ефективно спланувати час, а також вибрати оптимальний варіант, залежно від потреб та умов використання. Розглянемо в деталях зарядне для авто, принципи його вибору та скільки кіловат потрібно для зарядки електромобіля.

Що таке зарядка для електромобіля?

Зарядні станції для електромобілів — це пристрої, що передають електроенергію від мережі до авто з метою зарядки акумуляторної батареї. Вони виконують функцію «заправки» для електрокарів, забезпечуючи необхідний рівень заряду для подальшого руху. Різні види зарядок для електромобілів можна зустріти у громадських місцях, на парковках, біля торгівельних центрів чи просто на автомагістралях. Однак, на жаль, сьогодні мережа електрозаправок залишає бажати кращого. Тож власникам авто варто мати з собою портативний зарядний пристрій, щоб мати можливість зарядки від звичайної мережі вдома, на роботі чи взагалі будь-де, де є розетка. Оскільки такий спосіб зарядки є найбільш вигідним, для власника електро-авто.

При виборі конкретного пристрою варто орієнтуватися на декілька основних параметрів, що відрізняють різні типи зарядок електромобілів. Серед них:

  • вид струму (змінний чи постійний);
  • швидкість зарядки;
  • потужність зарядки в кіловатах;
  • типи роз’ємів;
  • особливості використання;
  • вартість зарядки.

Розберемося з кожним аспектом окремо.

Які бувають зарядні станції для електромобілів?

Основою класифікації зарядок для електрокарів є тип струму. Відповідно до цього параметру розрізняють:

  • AC (змінний струм). Прилади такого типу є найбільш поширеними серед користувачів. Ці зарядки під’єднуються до стандартної мережі перемінного струму через звичні розетки. Оскільки акумулятор електрокара зберігає енергію у вигляді постійного струму, то вбудований інвертор перетворює енергію під час зарядки. Потужність таких пристроїв не перевищує 22 кВт. Для зарядки електромобіля приладом змінного струму потрібно від 4 до 12, а в середньому близько 8 годин. Все залежить від потужності станції та ємності акумулятора авто. AC  зарядки активно використовуються на громадських парковках або в домашніх умовах, наприклад, для зарядки авто вночі. 
  • DC (постійний струм). Вдосконалений тип пристрою, що використовує постійний струм. Електроенергія поступає безпосередньо в акумулятор, минаючи вбудований перетворювач струму. Потужність таких пристроїв може сягати 150 кВт. Для повної зарядки достатньо від 30 до 90 хвилин. Саме через це DC-зарядки називають швидкими. 

Крім цього, існують варіанти Ultra-Fast. Це надшвидкі типи зарядних станцій. Вони працюють на надвисоких потужностях, вище 150 та навіть 350 кВт. Це нове слово у світі електрокарів та перспективний напрямок розвитку загалом. Зарядити авто можна всього за 20 хвилин. Зазвичай такі пристрої використовують розгалужені мережі АЗК. 

Критерії відмінностей між зарядками

Види розʼємів зарядних станцій для електромобілів

Обираючи пристрій для домашнього або комерційного використання, варто звернути увагу на такі нюанси:

  • Потужність зарядної станції. Визначає скільки електроенергії може передаватися в акумулятор електромобіля. Безпосередньо впливає на швидкість зарядки. Для станцій перемінного струму потужність коливається від 3,7 до 22 кВт, для DC: від 50 – 150 кВт, Ultra-Fast Charging: 150 – 350 кВт. Проте варто пам’ятати, що при виборі пристрою треба орієнтуватися не тільки на власні бажання, а й на можливості конкретного транспортного засобу. Зокрема ємність батареї, та те, яку потужність він може приймати.
  • Типи роз’ємів. Розрізняють такі основні варіанти: 
    • Type 1. Стандарт для Північної Америки та Японії. Використовується зазвичай в електромобілях Nissan, Mitsubishi.
    • Type 2. Європейський стандарт, також поширений в Австралії, країнах Південної Америки, Африки та Азії. Є найпоширенішим у світі. Підтримується більшістю електромобілів, серед яких Volkswagen, BMW, Renault, Hyundai, та Tesla для європейського сегмента.
    • CCS (Combined Charging System). Дозволяє заряджати авто як змінним, так і постійним струмом.
    • GBT. Використовується в електромобілях з Китаю.
    • CHAdeMO. Японський стандарт швидкої зарядки.
    • Tesla Supercharger. Власний стандарт Tesla для  домашньої та швидкої зарядки на станціях, розповсюджений в Північній Америці.
  • Час зарядки. Безпосередньо залежить від потужності станції, а також типу акумулятора та приймальної потужності автомобіля. Варіюється від 8 годин для приладів AC до 20 хвилин в мережах Ultra-Fast Charging.

Як обрати зарядку для електромобіля?

Перш ніж вибрати конкретний варіант зарядної станції потрібно оцінити такі ключові параметри:

  • особливості, можливості та потреби транспортного засобу;
  • сумісність авто з конкретним приладом;
  • щоденний пробіг та, відповідно, періодичність зарядки;
  • місце проживання та віддаленість від громадських зарядних станцій;
  • можливість встановлення власного зарядного пристрою в приватному будинку або гаражі, за умов багатоквартирного будинку;
  • рівень бюджету та вартість зарядки. 

 

Від правильного вибору зарядного пристрою напряму залежить зручність користування електромобілем. На сторінках інтернет-магазину eCharger можна вибрати зарядку відповідно до конкретних потреб, а також допоміжні комплектуючі та перехідники. Звертайтеся за консультацією до фахівців компанії. Обирайте найкраще для свого електромобіля, а також власного спокою та впевненості у поїздках.