Домашній зарядний пристрій чи громадська заправка для електрокарів: що вигідніше?

З кожним роком популярність електромобілів стрімко зростає. Вони екологічні, економічні та мають безліч переваг, порівняно з двигунами внутрішнього згоряння. Однак для комфортного користування авто критично важливим є доступ до зарядної інфраструктури.

Власники електрокарів постають перед головною дилемою: що краще громадські заправки чи домашня зарядка? Скільки заряджається електромобіль в тому чи іншому випадку, скільки це коштує, що зручніше та вигідніше? Розглянемо всі питання по черзі з усіма перевагами та недоліками кожного з варіантів.

Основні види зарядки

Попри той факт, що електрокари відносно нещодавно почали завоювання простору українських доріг, увазі власників пропонується декілька варіантів забезпечення стабільного заряду акумулятора. Зокрема, можна купити зарядне до авто для домашніх умов чи користуватися громадською мережею. 

Домашня зарядка. Це проста та зрозуміла відповідь на питання: як зарядити електромобіль вдома. Існує декілька можливих варіантів:

  • Стандартний порт. Найпростіший спосіб зарядки електромобіля. Авто підключається до звичайної побутової розетки змінного струму 220 В. Використовується кабель, що входить у комплект електромобіля. Не потребує додаткових витрат, проте забезпечує повільну зарядку автомобіля протягом 8-20 годин.
  • Домашня зарядна станція. Це пристрій, що встановлюється в приватному будинку, гаражі або на парковці житлового комплексу. Купити зарядне до авто можна для підключення до стандартної мережі змінного струму. Пристрій безпечно передає електроенергію з вищою потужністю (7-22 кВт). Це дозволяє швидше заряджати акумулятор. Швидкість зарядки складає до 8 годин, залежно від ємності батареї.

Громадська заправка. Ситуація з інфраструктурою громадських зарядних станцій в Україні поступово змінюється на краще. Якщо ще 5-10 років тому уявити собі розгалужену мережу електрозаправок в країні було майже неможливо, то сьогодні все виглядає вже не так сумно. Громадські зарядні станції розташовані на парковках, АЗС, біля торгових центрів та вздовж трас. Вони працюють за різними технологіями:

  • AC. Зарядка змінним струмом, що проходить крізь вбудований випрямляч до акумулятора електрокара. Належить до категорії повільних.
  • DC. Використовує постійний струм. Завдяки цьому енергія поступає безпосередньо в акумулятор. Потужність зарядки постійного струму може досягати 150 кВт. Залежно від ємності батареї конкретного авто на зарядження може піти від 30 до 90 хвилин.
  • Ультрашвидка зарядка (150+ кВт). Найсучасніший варіант, доступний завдяки розвитку технологій. Така зарядна станція дозволяє зарядити електромобіль за 15-30 хвилин.

Якщо швидкість є ключовим фактором, громадська зарядка виграє. Але за умови щоденного використання домашній пристрій або мобільна зарядка з можливістю під’єднання до будь-якої розетки забезпечує стабільність та економію.

Фінансовий аспект

Питання скільки коштує зарядити електромобіль — це один з ключових факторів, що цікавить власників електрокарів та напряму впливає на підхід до зарядки загалом. Так, домашня зарядна станція — це, звісно, капітальні витрати. Купити зарядне для авто можна за різною вартістю. Все залежить від типу пристрою, його потужності, швидкості зарядки та комплектації. Усереднено вартість коливається від 5000 до 10000 грн. Плюс — витрати на монтаж. Але тут все залежить від складності установки.

Завдяки відносно невисокій вартості електроенергії (4,32 грн за кВт) вартість зарядки електромобіля суттєво знижується у порівняння з громадськими заправками. А якщо заряджати авто вночі з двозонним лічильником, то можна додатково зекономити кошти. Тож станція окупається вже за кілька років. Звісно, варто ще враховувати кількість електрокарів-користувачів, ємність батареї, пробіг та активність експлуатації авто.

Вартість зарядки електромобіля на громадських станціях встановлює кожний конкретний оператор. Ціна залежить від швидкості зарядки, типу коннектора та власних примх оператора. Наприклад, мережа ОККО, станом на початок 2025 року пропонує зарядку електрокарів за ціною від 12,99 до 16,99 грн за кВт. А це в 3-4 рази дорожче, ніж вдома.

Зручність і доступність

Неможливо зі стопроцентною упевненістю заявити про переваги того чи іншого варіанту. Адже як домашня зарядка, так і громадські станції мають свої сильні та слабкі сторони.

Переваги Недоліки
Домашній зарядний пристрій Постійний доступ Потреба у місці для встановлення
Можливість зарядки вночі Вразливість до перебоїв електропостачання
Громадська заправка Зручність під час подорожей Черги, особливо на популярних станціях
Відсутність капітальних витрат Обмежений доступ у віддалених районах

Екологічний аспект

Одна з головних переваг електромобілів загалом — це мінімальний вплив на навколишнє середовище, зменшення викидів, загального забруднення та контроль використання невідновлюваних природних ресурсів. Проте, зважаючи на особливості зарядки електрокарів, теж можна відзначити деякі відмінності. Зокрема:

  • Домашня зарядка може бути екологічнішою, якщо використовувати сонячні панелі. Це зменшує викиди СО₂ та робить зарядку “зеленою”.
  • Громадські станції використовують загальну електромережу. Зазвичай вона працює на викопному паливі та є менш екологічною.

Який варіант обрати для себе?

Вибір між домашньою зарядкою електромобілів та громадськими станціями залежить від багатьох факторів. На це впливає стиль життя, частота користування авто, кількість електрокарів у родині, а також доступні умови. 

Купити зарядне до авто додому варто в таких випадках:

  • стабільний графік використання авто;
  • технічна можливість встановлення пристрою;
  • бажання заощаджувати на вартості електроенергії;
  • наявність часу для зарядки, повільнішої ніж за технологією Ultra-Fast.

Користуватися заправками загального призначення варто при:

  • подорожах на великі відстані;
  • відсутності можливості для встановлення домашньої зарядки;
  • потребі у швидкій зарядці без очікувань.

Майбутнє зарядної інфраструктури тут і зараз

Попри вельми зручність використання домашньої зарядки та розвиток громадських заправок, прогрес не стоїть на місці. Нові технології, можливість бездротової зарядки, інтеграція з відновлюваними джерелами та залучення ШІ — поки це все лише розробки та перспективи. Проте вже зараз стає зрозуміло, що всі вони мають величезний потенціал.

Технологічні інновації, звісно вплинуть і на споживачів. Однак, вибір домашня зарядна станція чи міська заправка залишиться актуальним серед власників електрокарів. Тож все як і зараз залежатиме від потреб та можливостей.